Ktorý redakčný systém je ten pravý?

Redakčných systémov je mnoho a majú rôzne funkcionality. Ale ako sa rozhodnúť pre ten pravý? V článku si povieme, aké faktory zohľadniť pri výbere a ktoré systémy sú najznámejšie.

Redakčných systémov je mnoho a majú rôzne funkcionality. Ale ako sa rozhodnúť pre ten pravý? V článku si povieme, aké faktory zohľadniť pri výbere a ktoré systémy sú najznámejšie.

Už sme si povedali, čo je to redakčný systém a kedy ho potrebujeme pri tvorbe webstránky. Avšak táto odpoveď nám otvorila množstvo ďalších otázok. Jednou z nich je – ako a pre ktorý redakčný systém sa rozhodnúť.

Redakčný systém môže byť:

  • open source – majú otvorený zdrojový kód, ktorý je prístupný každému. Sú zčasto zadarmo, majú mnoho funkcionalít, poskytujú široký výber šablón a sú jednoduché na používanie.
  • proprietary – alebo komerčný, je založený a riadený jednou spoločnosťou. Majú k nemu prístup iba developeri, ktorí ich vyvinuli. Tieto firmy ho potom za poplatok poskyutjú svojim zákazníkom. Klient potom môže platiť buď poplatok za licenciu alebo mesačný/ročný poplatok za používanie systému.
  • Softvér ako servis (SaaS) – obsahujú všetko v jednom – redakčný systém, hosting a technickú podporu. Ide o virtuálne cloud riešenie založené na platení predplatného.

Existuje mnoho rôznych systémov, tak ktorý by ste si mali vybrať? Tieto faktory by ste mali zohľadniť pri výbere toho správneho systému:

Jednoduchosť použitia
Potrebujete redakčný systém, ktorý vám uľahčí vytváranie a úpravu obsahu. Často to znamená napríklad aj rozhranie drag and drop, aby ste na svoje stránky mohli pridávať rôzne prvky. Zmeny sa dajú robiť ľahko a rýchlo, bez znalosti programovania.

Možnosti dizajnu
Mal by vám ponúkať množstvo šablón dizanu stránky, z ktorých si môžete vybrať. Tiež by malo byť možné jednoduché prispôsobenie týchto šablón vašim požiadavkám.

Prenos dát
Redakčný systém by mal mať dostupné nástroje, ktoré umožnia ľahko exportovať údaje a importovať ich inam. Neskôr sa napríklad môžete rozhodnúť vybrať inú platformu alebo inú hostingovú spoločnosť.

Rozšírenia a doplnky
Nie každá šablóna obsahuje všetky funkcionality, ktoré potrebujete. Preto existujú rôzne pluginy alebo moduly, ktoré tieto problémy riešia. Môžete si ich často v redakčnom systéme stiahnuť, alebo vám ich developer vytvorí na mieru a implementuje do webovej stránky.

Pomoc a možnosti podpory
Aj keď môže byť tvorba stránky v redakčnom systéme jednoduchá, stále budete mať otázky a nemusí ísť všetko presne podľa predstáv. Preto je dobré zistiť, aká podpora, resp. zákaznícky servis je k dispozícii pre vaše budúce poreby.

Cena
Mnohé redakčné systémy sú zadarmo, niektoré si účtujú mesačný poplatok. Avšak aj pri bezplatných riešeniach bude niekdy možno potrebné platiť za rozšírenia, návrhy a webhostigové služby tretích strán.

Najznámejšie open source redakčné systémy:

  • WordPress – jeden z najznámejších a najpoužívanejších redakčných systémov. Má dobrú zákaznícku podporu, na výberh množstvo šablón, je zadarmo a práca v ňom je veľmi jednoduchá. Treba si však zaobstarať hosting.
  • Shopify – poskytuje riešenie všetko v jednom. Nepotrebujete si dokúpiť hosting, ani robiť optimalizáciu a aktualizácie, či inštalovať rôzne dopnky. Avšak platí sa mesačný poplatok v závislosti od zvoleného balíčka.
  • Prestashop – je najvhodnejší na tvorbu e-shopov, pretože je vyslovene zameraný na predaj produktov. Taktiež je vhodný aj ako katalóg, v prípade že nechcete predávať produkty online. Je bez poplatku, obsahuje množstvo modulov a šablón.
  • Magento, Drupal, Wix, BigCommerce, …

Samozerejme, existuje omnoho viac open source systémov a ak si nie ste istý výberom, nezaškodí poradiť sa s odborníkom, ktorý má široký prehľad a dokáže vyhodotiť vaše požiadavky najpresnejšie.
Pri každom redakčnom systéme je možnosť tvorby dizajnu na mieru, bez využitia šablón. V prípade, že chcete šablónu, je vhodné si ju dôkladne prezrieť a zistiť si informácie a funkcionality – často totiž obsahujú bugy, ktoré vie najlepšie vyriešiť programátor a to môže byť zbytočnou starosťou, ktorá vám celý proces skomlikuje, predĺži a predraží.

Ak ešte stále neviete, či vôbec potrebujete redakčný systém, pozrite si tento článok, ktorý vám môže pomôcť s rozhodnutím.

7 nástrojov na vývoj Progressive web app
19. januára 2022

7 nástrojov na vývoj Progressive web app

V priebehu posledných rokov sa vyvinul trend využívania Progressive web app (PWA), pretože umožňuje…

Čítať viac
10  trendov softvérového vývoja v roku 2022
17. januára 2022

10 trendov softvérového vývoja v roku 2022

Inovácie podporujú vývoj nových aplikácií a dnešné postupy už nemusia byť ďalšie roky používané….

Čítať viac
6 vecí, ktorým sa pri tvorbe webu vyhnúť
17. septembra 2021

6 vecí, ktorým sa pri tvorbe webu vyhnúť

Od samých počiatkov webu sme prešli už dlhú cestu a veľa sme sa toho…

Čítať viac