10 trendov softvérového vývoja v roku 2022

Inovácie podporujú vývoj nových aplikácií a dnešné postupy už nemusia byť ďalšie roky používané. Preto sme zhrnuli 10 trendov softvérového vývoja v roku 2022.

Inovácie podporujú vývoj nových aplikácií a dnešné postupy už nemusia byť ďalšie roky používané. Preto sme zhrnuli 10 trendov softvérového vývoja v roku 2022.

Najzaujímavejšie trendy pre rok 2022

Týchto 10 trendov softvérového vývoja bude dôležitých v roku 2022. Je preto dôležité aby sa na ne firmy bližšie zamerali a v najlepšom prípade ich aj zahrnuli do podnikateľských stratégií.

  • Umelá inteligencia (ďalej aj AI)

    Firmy zaoberajúce sa vývojom softvéru nechcú premeškať využitie AI na zlepšenie skúsenosti zákazníkov s ich službami. Umelá inteligencia poskytuje platformu pre digitálnu transformáciu.
    Microsof, Google a mnoho ďalších gigantov z tohto trendu profitujú. Avšak nielen už zabehnuté významné spoločnosti, ale aj nové firmy sa zameriavajú na využitie umelej inteigencie. Takmer 47 % digitálne vyspelých podnikov má definovanú stratégiu AI. Pridaním umelej inteligencie k existujúcej technológii dokážu firmy zabezpečiť zlepšenie používateľského zážitku.

    Napríklad Amazon sa dostáva do trendu používania AI so svojimi fyzickými obchodmi bez pokladne v Seattli, Chicagu a San Franciscu, ktoré využívajú senzory a kamery poháňané AI. Táto technológia dokáže pomocou aplikácie Amazon Go zistiť, ktoré položky si zákazník vyzdvihol, a automaticky ich naúčtovať pri odchode z obchodu.

    Na druhej strane Netflix zaradil umelú inteligenciu a veľké dáta do jadra svojich operácií. Spoločnosť používa algoritmy AI na odporúčanie nového obsahu svojim používateľom. Prispôsobený informačný kanál, ktorý vidíte pri každom otvorení aplikácie, sa vytvorí, keď algoritmus umelej inteligencie Netflixu preberie vašu históriu pozerania a zistí vzorce vo vašom správaní.
  • Vývoj bez kódu

    Vývojové platformy s minimálnym kódom/bez kódu sú vizuálne prostredie na vývoj softvéru, ktoré umožňuje vývojárom presúvať komponenty aplikácií, spájať ich a vytvárať mobilné alebo webové aplikácie bez kódovania. Programovanie s minimálnym kódom/bez kódu (LCNC) je nevyhnutnosťou pre podniky, ktoré vyžadujú schopnosť rýchlo napredovať s novými iniciatívami. Nevývojárom alebo ľuďom bez technického zázemia umožňuje vytvárať riešenia pre obchodné problémy. To tiež umožňuje tímom vytvárať minimálne životaschopné produkty rýchlo a pri nižších nákladoch na základe spätnej väzby od používateľov.

    Platformy vizuálnych aplikácií novej generácie, ako je AppGyver Composer, používajú programovanie LCNC na riešenie technických problémov súvisiacich s údajmi, ako sú integrácie backendu a bezpečný prenos údajov. Tieto platformy umožňujú používateľom presúvanie prvky ako sú ikony, tlačidlá a vstupné polia, na obrazovku, ktorá napodobňuje mobilné zariadenie.

    Platformy LCNC sa môžu zdať ako hračka, ale vývojári softvéru ich už použili na vytvorenie sofistikovaných aplikácií. Moodico je jedno z takýchto riešení. Umožňuje používateľom sledovať svoje nálady na základe ich správania. Pomocou AppGyver tvorcovia Moodico úspešne preložili komplikovaný koncept do jednoduchej aplikácie. Má potenciál zmeniť spôsob, akým používatelia vnímajú svoje duševné zdravie.
Vývoj bez kódu
  • Automatizácia opakujúcich sa úloh

    Robotická automatizácia procesov (RPA) využíva softvér na automatizáciu rozsiahlych a opakujúcich sa úloh, ktoré si predtým vyžadovali ľudský zásah.

    Podľa spoločnosti Gartner sa odhaduje, že globálny trh so softvérom RPA dosiahne do konca roka 2021 hodnotu 1,89 miliardy USD. RPA umožňuje konfiguráciu „bota“ na zachytenie a interpretáciu úloh, ako je spracovanie transakcií, transformácia alebo spracovanie údajov a ich integrácia s inými digitálnymi systémami.

    Prenesením rutinnej práce z ľudskej pracovnej sily na digitálnych pracovníkov umožňuje RPA podnikom zamerať sa na prácu s vyššou hodnotou.
  • Meniace sa požiadavky na kybernetickú bezpečnosť

    Keďže svet napreduje smerom k digitálne ovplyvnenej ére, startup si nemôže dovoliť podceňovať hrozby kybernetickej bezpečnosti. Náhodné kyberzločinecké aktivity stáli podniky do roku 2021 približne 6 biliónov dolárov.

    Preto sa softvérové spoločnosti už nemôžu spoliehať na tradičné stratégie kybernetickej ochrany, ako je inštalácia antimalvéru a firewallov, aby splnili meniace sa požiadavky.

    Bitglass, jeden z popredných startupov v oblasti cloudovej bezpečnosti, využíva kybernetickú bezpečnosť na poskytovanie ochrany údajov a hrozieb pre akúkoľvek interakciu, na akomkoľvek zariadení a kdekoľvek.
  • Väčšie využitie Metaverse

    Metaverse je vysoko pohlcujúci virtuálny svet, ktorý kombinuje sociálne médiá, online hry, virtuálnu realitu (VR), rozšírenú realitu (AR) a kryptomeny, aby používateľom umožnil digitálnu interakciu. V súčasnosti sa do Metaverse namáčajú veľké značky z rôznych odvetví. Keď si ľudia zvyknú na rozšírenú realitu (AR), rozsah Metaverse vyzerá sľubne.

    Facebook učinil veľké oznámenie o svojich zámeroch Metaverse a buduje patentové portfólio. Gigant sociálnych sietí výrazne investuje do technológií, ktoré pravdepodobne poháňajú vytvorenie Metaverse. Metaverse je pripravená stať sa ďalšou veľkou vecou a znalí programátori už začali začleňovať technológie VR a AR do svojich pracovných postupov a produktov.
  • Vylepšené webové aplikácie

    Vývoj a údržba vašich webových stránok, aby ste držali krok s trendmi, sú nevyhnutnosťou, ak máte v úmysle zostať relevantnými. Napríklad responzívny webdizajn je už z pohľadu užívateľov starou novinkou. Teraz chcú, aby webové stránky vyzerali viac ako aplikácie. Nový štandard s názvom Progressive Web Apps (PWA) môže firmám pomôcť prilákať nových zákazníkov a udržať si existujúcich. Progresívne webové aplikácie (PWA) sú mobilné webové stránky, ktoré majú funkcie aplikácie, ako napríklad – push notifikácie, stiahnutie ikonky webu na homescreen, využívanie aj offline a taktiež nie je potrebné vyvíjať navyše mobilnú aplikáciu.
    Používateľom ponúkajú zážitok podobný používaniu mobilnej aplikácie, pričom sú stále dostupné pre používateľov, ktorí nemajú prístup k aktualizovaným mobilným zariadeniam.
    Progresívni vývojári webových aplikácií optimalizujú webové aplikácie, pretože poskytujú navigáciu podobnú aplikáciám a vynikajúci vizuálny obsah. Implementuje sa pomocou prvkov Javascriptu, nazývaných „servisní pracovníci“, ktoré umožňujú offline spúšťanie aplikácií a ukladanie údajov. PWA umožňujú webovým stránkam načítať sa okamžite a pracovať offline v aplikáciách, ako sú Mapy Google. Spoločnosti ako Starbucks, Uber, Pinterest a Twitter už vytvorili PWA, aby poskytli lepšiu používateľskú skúsenosť.

    Napríklad Uber vytvoril progresívnu webovú aplikáciu, ktorá funguje aj v sieťach 2G. Takže bez ohľadu na rýchlosť siete, zariadenie a dokonca aj polohu si môžete rezervovať jazdu pomocou PWA od Uberu. Táto funkcia je užitočná, najmä ak sa nachádzate na mieste s prerušovaným mobilným krytím. Technológia PWA umožňuje používateľom prístup k natívnej mobilnej verzii ich obľúbenej webovej stránky jediným klepnutím. Zlepšením výkonu, dostupnosti a interakcie používateľa zaisťujú progresívni vývojári webových aplikácií, že tieto aplikácie sú plynulé, pútavé a spoľahlivé.
  • Zvýšené zameranie na cloud

    Spoločnosti sú vystavené konkurencii zo strany cloud-first a cloud-native startupov, ktoré využívajú rýchlosť, flexibilitu a nákladovú efektívnosť cloudu, aby narušili tradičné spôsoby podnikania.
    Bezserverová výpočtová technika je relatívne nový koncept, ktorý si získava na trhu popularitu od poskytovateľov vrátane Amazon (AWS Lambda), Microsoft (Azure Functions) a IBM Cloud Functions. Bezserverová výpočtová technika, alebo aj „funkcie ako služba“, znamená, že organizácie nemusia prenajímať drahé servery, platiť pevné množstvo úložného priestoru alebo šírky pásma, ani niesť zodpovednosť za ochranu údajov v dôsledku nepredvídaných katastrof.

    Napríklad Nordstrom vytvoril svoj nový Hello, Retail! rámec využívajúci bezserverovú technológiu. Vybudovaním svojej predajnej platformy na AWS Nordstrom zlepšil svoju používateľskú skúsenosť a celkový výkon svojich operácií. Spoločnosť má teraz na jednom mieste bezserverový stream všetkého, čo ich predajný tím kedy urobil, čo znamená zjednodušené úlohy, lepší výkon a vyššiu spokojnosť zákazníkov.
  • Blockchain

    Najjednoduchší spôsob, ako uvažovať o blockchaine, je ako distribuovaná účtovná kniha, v ktorej sa záznam transakcií ukladá na niekoľkých počítačoch, ktoré sú prepojené v sieti typu peer-to-peer. Model distribúcie Blockchain-as-a-service bol kľúčový pre rýchle prijatie trendov softvérových technológií vrátane cloud computingu, internetu vecí (IoT) a AI.
    Blockchain sa dlho vykresľoval ako ďalšia veľká vec, pričom spoločnosti vrátane Amazonu, IBM a Microsoft vyvíjajú nástroje umožňujúce podnikom využívať technológiu bez investovania obrovského kapitálu do infraštruktúry. Očakáva sa, že v roku 2022 spoločnosti, ktoré začali s technológiou blockchain skoro, zúročia svoje investície.

    V najnovšej vlne blockchainových trendov môžu banky poskytnúť jediný digitálny zdroj ID informácií, ktorý umožní bezproblémovú výmenu informácií. To by pravdepodobne viedlo k automatizácii otvárania nových účtov, zníženiu zdrojov a nákladov a zachovaniu súkromia údajov.
    Blockchain je však tiež potenciálne užitočný pre akýkoľvek proces, ktorý zahŕňa sledovanie pohybu údajov, takže má aplikácie v rámci dodávateľského reťazca, logistiky a pôvodu.
  • Rozšírenie IoT

    Firmy veria, že internet vecí (IoT) bude hrať zásadnú úlohu v budúcom úspechu ich obchodu, a to aj napriek hrboľatým uplynulým rokom. Prečo sa teda všetci tak zaujímajú o rozšírenie internetu vecí? Pretože výhody sú rozsiahle – spoľahlivosť, zjednodušenie, transparentnosť, sledovateľnosť, nákladová efektívnosť, nulová chybovosť, rýchlejšie transakcie a lepšia kvalita údajov, aby sme vymenovali aspoň niektoré.

    Internet vecí sa spojil s technológiami AI a ML, ktoré pomáhajú efektívne spracovať veľké množstvo údajov, syntetizovať ich, aby pracovníci firmy robili múdre a informované odporúčania a rozhodnutia. Cloudové platformy pomáhajú skrátiť čas potrebný na návrh, inštaláciu, monitorovanie, údržbu a systémy podávania správ. Napríklad internet vecí v logistike sa rýchlo rozvinul. Riešenie správy polohy a trasy IoT pre logistiku je pomerne populárne. Umožňuje manažérovi logistiky monitorovať polohu ich nákladných vozidiel v reálnom čase.
    GPS sledovacie systémy a techniky geofencingu umožňujú sledovanie zo vzdialených miest. Logistickým spoločnostiam tak umožňuje sledovať aktivity vodičov a zabezpečiť včasné doručenie nákladu. IoT v logistike okrem poskytovania služieb správy vozového parku uľahčuje aj skladovanie tovaru a riadenie stavu zásob. Logistický ekosystém umožňuje spoločnosti mať úplnú transparentnosť vo svojich rôznych operáciách a ďalej podporuje bezproblémové riadenie zásob.
  • Zvýšené zameranie na UX

    V dnešnom veku viackanálových digitálnych skúseností softvéroví inžinieri a tímy dizajnu UX spolupracujú užšie ako kedykoľvek predtým, aby poskytovali bezproblémové používateľské prostredie na webe a v mobilných zariadeniach.
    Dizajnérske tímy UX spolupracujú s inžiniermi počas celého životného cyklu vývoja softvéru, aby navrhli konzistentnú používateľskú skúsenosť. Od výroby až po zabezpečenie kvality, zvýšené zameranie na UX zaisťuje dodržiavanie dizajnu a vytvára riešenia proti nepredvídaným technickým obmedzeniam.

    Pochopenie cesty používateľa je kľúčom k poskytovaniu konzistentných webových alebo mobilných aplikácií. Dizajnéri UX spolupracujú s vývojármi poskytovaním návrhov, prototypov a wireframe zameraných na používateľa.

Predvídanie trendov softvérového vývoja je veľmi náročná úloha, pretože existuje množstvo technológií, ktoré majú potenciál a šancu stať sa prelomovými.
Spoločnosti využívajúce nové trendy napredujú a zlepšujú si svoju produktivitu a aj pocit používateľov z ich služieb.
Preto sa startupy budú musieť zamerať na prispôsobenie novších stratégií a zároveň sa odvrátiť od tradičných alebo zastaraných operácií, aby efektívne dosiahli maximálny produkčný potenciál.

Ak chcete vedieť, ktoré faktory by mal obsahovať Váš web, aby bol kvalitný a vy ste dosiahli svoje ciele, pozrite si ich v tomto článku.

Zdroj: https://simpleprogrammer.com

7 nástrojov na vývoj Progressive web app
19. januára 2022

7 nástrojov na vývoj Progressive web app

V priebehu posledných rokov sa vyvinul trend využívania Progressive web app (PWA), pretože umožňuje…

Čítať viac
10  trendov softvérového vývoja v roku 2022
17. januára 2022

10 trendov softvérového vývoja v roku 2022

Inovácie podporujú vývoj nových aplikácií a dnešné postupy už nemusia byť ďalšie roky používané….

Čítať viac
6 vecí, ktorým sa pri tvorbe webu vyhnúť
17. septembra 2021

6 vecí, ktorým sa pri tvorbe webu vyhnúť

Od samých počiatkov webu sme prešli už dlhú cestu a veľa sme sa toho…

Čítať viac